ZBIRKA: | Leto 2025, letnik 18, Revija: Poslovodno računovodstvo (PR) |
Povzetek: |
|
- NATAŠA PUSTOTNIK: SIMULACIJE TRAJNOSTNEGA MEDNARODNEGA POSLOVANJA (SOS IB) V LUČI INOVATIVNE IN DIGITALNE PEDAGOGIKE NA VISOKI ŠOLI ZA RAČUNOVODSTVO IN FINANCE
Izvleček: Članek predstavlja projekt Simulacije trajnostnega mednarodnega poslovanja (SOS IB), ki ga je Visoka šola za računovodstvo in finance razvijala v sodelovanju s partnerskimi institucijami. Projekt je ustvaril digitalno platformo, ki omogoča virtualno mednarodno sodelovanje predavateljev in študentov pri učenju skozi simulacije. Študenti pridobivajo praktične izkušnje v različnih poslovnih vlogah ter krepijo digitalne in medkulturne kompetence. Razvoj digitalizacije je povečal pomen digitalne in inovativne pedagogike ter vlogo simulacij pri razvoju kompleksnih veščin študentov. Rezultati projekta kažejo na uspešno spodbujanje internacionalizacije, inovativne pedagogike ter dvig digitalnih kompetenc sodelujočih.
- ŽIVKO BERGANT, NATAŠA PUSTOTNIK : PRENEHANJE PODJETJA IN DRUŽBENA ODGOVORNOST
Izvleček: Članek obravnava prostovoljno prenehanje podjetja z vidika načel družbene odgovornosti. Pri tem izhaja iz dejstva, da podjetje nima lastnika, vlagatelji kapitala so samo lastniki vloženih deležev. Ustanovljeno podjetje je družbeno odgovorno, zato lastniki kapitala sami ne bi smeli imeti pravice odločati o prenehanju podjetja. Avtor obravnava to področje s pravnega in ekonomskega vidika. Ugotavlja, da je dodana vrednost v podjetju temeljni izraz izvajanja njegovega poslanstva in družbene odgovornosti. Zato bi morali o prenehanju podjetja odločati deležniki, ki jim dodana vrednost pripada. Temu primerno mora država vzpostaviti ustrezen pravni red in uzakoniti proces prenehanja podjetij.
- ANA BIZJAK IN MATEJA GORENC: FINANČNE PREVARE V KONJENIŠTVU: RAZISKAVA IN PRIPOROČILA ZA VEČJO ZAŠČITO TRGA
Izvleček: Konjeništvo je področje, ki vključuje tako športne dejavnosti kot tudi kompleksne poslovne transakcije, ki so pogosto povezane z velikimi finančnimi vrednostmi. V industriji se pojavijo različne oblike finančnih prevar, kot so lažno vrednotenje konj, manipulacije s financami, ponarejeni veterinarski pregledi ter nepošteno ravnanje pri nakupu in prodaji opreme. V članku se bomo osredotočili na glavne vrste konjeniških prevar. Predstavili bomo, kako se v poslovanju s konji pojavljajo različne oblike prevar, vse od manipulacij s prodajo in lažnega predstavljanja konjev. Namen članka je prikazati objektivni pogled na finančno dogajanje v konjeništvu, ugotoviti njihov vpliv na industrijo in ponuditi priporočila za izboljšanje zaščite tako kupcev kot prodajalcev
- ŽIVKO BERGANT: DRUGAČEN POGLED NA DRUŽBENO ODGOVORNOST: KJE SO NEBESA?
UVOD: Razumevanje temeljnih krščanskih dogem, kot so Sveta Trojica, nebesa in pekel, nedvomno ni enostavno. To velja zlasti za tistega, ki si želi čim več stvari v življenju tudi logično pojasniti. Nedvomno so dogme v načelu tiste, ki se takemu pristopu upirajo, saj raziskovalni um težko pristaja na to, da je treba nekaj “kar verjeti”. V nadaljevanju bom zato predstavil poskus razumevanja nekaterih dogem, ki smo se jih v mladih letih učili že pri verouku, v katere je bilo treba verjeti, oziroma ni bilo predvideno, da bi dvomili.