ZBIRKA: | Leto 2023, letnik 16 |
Povzetek: |
|
-
Vladimir Bukvič: INVESTICIJSKA SPOSOBNOST KOT VIR KONKURENČNE PREDNOSTI PODJETJA TEMELJEČA NA ČLOVEŠKIH IN FINANČNIH VIRIH – TEORETIČNI ORIS
Izvleček: V svojem prispevku, ki se naslanja na obsežno raziskavo, avtor poda teoretični oris investicijske sposobnosti podjetij. Investicijsko sposobnost razume kot vrsto znanj, ki so potrebna pred izvedbo same investicije in tudi za samo njeno izvedbo. Investicijska sposobnost je zmožnost, kako v podjetjih pravilno oceniti izvedljivost in donosnost investicijskega projekta, kako definirati njegove podrobne specifikacije, zahtevano tehnologijo in izbiro najugodnejših virov financiranja, tako notranjih kot zunanjih. Namen avtorjevega prispevka je zapolniti vrzel na področju proučevanja odnosov med viri in investicijsko sposobnostjo. Avtor opredeli investicijsko sposobnost kot razmeroma nov teoretični konstrukt, in sicer z vidika teorije virov. Omenjena teorija se osredotoča na vire in dinamične zmožnosti podjetja ter nam s tem ponuja primerno teoretično podlago za ugotavljanje, kako notranji dejavniki, ki jih zasledimo tudi na področju investicijske dejavnosti podjetja in ki na določen način tudi definirajo njegovo investicijsko sposobnost, predstavljajo vir konkurenčne prednosti. Poleg teoretične opredelitve investicijske sposobnosti podjetja je cilj avtorjevega prispevka raziskati, ali je možno in v praksi izvedljivo razviti in/ali prilagoditi instrument merjenja investicijske sposobnosti. Avtor na osnovi temeljite proučitve človeških in finančnih virov kot ključnih za opredelitev investicijske sposobnosti naredi potencialni nabor spremenljivk ali indikatorjev, s katerimi se lahko oceni in izmeri investicijska sposobnost podjetij. Te merske spremenljivke je avtor vključil v konceptualni model investicijske sposobnosti, ki ga je razvil in testiral v svoji raziskavi na primeru slovenskih podjetij.
-
Živko Bergant: OPREDELITEV DELEŽNIKOV IN DRUŽBENA ODGOVORNOST PODJETIJ
Povzetek: Avtor podaja kritični pregled različnih opredelitev deležnikov in njihovega razvrščanja. Pri tem izhaja iz družbene odgovornosti združb kot temeljnega kriterija za opredelitev njihovih deležnikov. Le-ta se kaže v povezavi s tveganjem, ki ga deležniki prevzemajo v posamezni združbi. Takšna opredelitev deležnikov omogoča in zahteva njihovo analiziranje kot podlago za oblikovanje strokovnih podlag pri odločanju o poslovni politiki in strategiji združb.
-
Davorin Temlin , Mojca Gornjak: IZRAČUN TOČKE PRELOMA V PODJETJU X
Izvleček: V prispevku obravnavamo evidentiranje stroškov v podjetju X, ki nastajajo v procesu preoblikovanja prvin poslovnega procesa. Gre za porabo oziroma obrabo delovnih sredstev, predmetov dela, storitev in delovne sile v procesu nastajanja proizvodov ali storitev. Slovenski računovodski standardi temeljijo na Zakonu o gospodarskih družbah in določajo strokovna pravila, ki jih morajo organizacije upoštevati pri evidentiranju stroškov in odhodkov. Pravilna uporaba standardov je za organizacije zelo pomembna, saj Zakon od dohodka pravnih oseb določa, da se za ugotavljanje davčne osnove pripoznajo prihodki in odhodki izkazani v skladu z uvedenimi računovodskimi standardi. Organizacije imajo v skladu z računovodskimi standardi pri evidentiranju poslovnih odhodkov na razpolago različne računovodske usmeritve in ocene. Te imajo pomemben vpliv na izkazan finančni položaj in poslovni izid organizacije, prav tako pa vplivajo na računovodsko predračunavanje, kjer je eden izmed najpomembnejših postopkov izračun točke preloma oziroma praga rentabilnosti in s tem povezanih poslovnih odločitev v prihodnosti.
-
Darinka Kamenšek: KAJ NAM PRINAŠAJO SPREMEMBE SLOVENSKIH RAČUNOVODSKIH STANDARDOV 2024
Izvleček: Slovenski računovodski standardi (SRS) so pravila stroke na področju računovodenja, ki jih organizacije uporabljajo pri pripravi svojih računovodskih poročil. V skladu z Zakonom o gospodarskih družbah Slovenski računovodski standardi ne smejo biti v nasprotju z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja. Zato se občasno uvedejo spremembe. Trenutno se lahko na javni obravnavi, ki traja do 19. 9. 2023, seznanimo s predvidenimi spremembami SRS.
Namen prispevka je na kratko povzeti predvidene spremembe. Predstavljene bodo v dveh delih: najprej tiste, ki se nanašajo na Uvod v SRS in okvir SRS, in nato še spremembe posameznih SRS
-
Branko Mayr: PREDSTAVITEV NEKATERIH VSEBIN NOVE KNJIGE “IZGUBLJENI DOBIČEK”
Izvleček: Na Visoki šoli za računovodstvo in finance, Inštitutu za forenzične preiskave v financah in računovodstvu je pred izdajo nova knjiga dr. Branka Mayr – ja z naslovom Izgubljeni dobiček.
Knjiga obravnava vedno aktualna vprašanja ocenjevanja izgubljenega dobička. Izgubljeni dobiček je običajno posledica nekega dogodka, ki je vplival na pridobitno sposobnost oškodovanca.
Strokovno je izračun izgubljenega dobička zelo zahteven. V prihajajoči knjigi so metode, ki se najpogosteje uporabljajo v ZDA in Nemčiji, nadgrajene so s slovensko sodno prakso. Raziskava slovenske sodne prakse je zajela čez 260 sodb višjih in Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, ki obravnavajo škodo.
V prispevku prikazujemo povzetek nekaj poglavij prihajajoče knjige.
Ključne besede: Izgubljeni dobiček, škoda, metode, načrtovanje, računovodstvo, finance
-
TERMINOLOŠKI KOTIČEK: CITIRANJE V STROKOVNIH IN ZNANSTVENIH PRISPEVKIH
Citiranje je lahko za marsikaterega avtorja težava, zlasti pa za študente pri njihovih izdelkih (npr. seminarska naloga, diplomsko ali magistrsko delo). Zato ne bo odveč nekoliko usmeritev v tem pogledu.